В Україні загострилась демографічна криза: народжуваність скорочується, а смертність зростає. Для того, щоб населення ефективно відновлювалось, жінкам у нашій державі потрібно народжувати по троє дітей.
Відповідно заяву зробив заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. Зазначено, що проблему посилили шалені міграційні потоки – багато громадян виїхали за кордон. Станом на початок 2025 року на території нашої країни проживало близько 34 мільйонів осіб.
За словами заступник доктора економічних наук, демографічну ситуацію мають покращити програми підтримки українців, збільшення грошової допомоги на дітей. Потрібно створювати умови гнучкого робочого дня для матерів з дітьми, але опиратися на власні сили й ресурси, лише так можна забезпечити майбутнє. Інакше за сотню років в Україні «не залишиться українців у сучасному розумінні».
«Щоб населення не скорочувалось за рахунок природного чинника, 100 жінок мають народжувати 210-220 дітей. Йдеться про українок репродуктивного віку, у демографії – це від 15 до 49 років. Але треба врахувати, що є жінки, які не хочуть мати дітей, деякі не можуть народжувати через хвороби. Тому по факту решті українок треба народжувати десь по три дитини, щоб населення не зменшувалось», — вказав Гладун в інтерв’ю РБК.
За даними аналітика, такого високого рівня народжуваності немає у жодній країні Європи. У середньому там на 100 жінок народжується 150-160 дітей. Найкращим є показник у Франції – народжуваність там на рівні 170-180 дітей.
Що стосується України, то у 2019 році на сотню жінок припадало 123 дитини, що вдвічі менше за потрібний рівень. У 2021-му – вже 116 дітей, значний вплив мала пандемія коронавірусу. Наразі ситуація погіршилась – близько 95-100 дітей. У Китаї, Південній Кореї, Італії та Японії показники ще нижчі. І скорочення народжуваності притаманне розвинутим країнам, що є серйозною проблемою.