У Сикстинській капелі у Ватикані Конклав таки обрав 267-го єпископа Риму – нового Папу Римського. Це засвідчив білий дим з димаря капели – саме така традиційна ознака, що під час голосування кардинали дійшли згоди та обрали нового понтифіка.
Білий дим з комина Сикстинської каплиці піднявся о 18:08 четверга, 8 травня 2025 року, зазначає Vatican news. Новим Папою Римським обрано американця Роберта Френсіса Превоста.
«Четвер – другий день Конклаву. Чорний дим, який перед полуднем з’явився з комина над Сикстинською каплицею, сповістив про те, що ранкові голосування не досягли позитивного результату. Кардинали повернулися до «Дому святої Марти» на обід і після часу, відведеного на відпочинок, знову зібралися в Сикстинській каплиці. І ось очікування справдилися», – зазначили у Ватикані.
Оголосив імʼя нового єпископа Риму й наступника святого Петра кардинал-протодиякон Домінік Мамберті. Він назвав понтифіком американця Роберта Френсіса Превоста.
Що сказав Папа
Новообраний очільник Святого Престолу виступив з балкона базиліки Святого Петра. Він, зокрема, сказав:
«Це мир воскреслого Христа. Це мир, який роззброює і обеззброює, смиренний, але також наполегливий. І він походить від Бога, який любить усіх нас беззастережно».
«Давайте зберігати і чути навіть слабкі голоси. Гріх не переможе, ми всі в руках Божих. І в той же час без страху будьмо єдині – рука об руку з Богом і між собою».
«Христос передував нам. Світ потребує вашого світла. Людство потребує, потребує його, як моста, щоб мати можливість дістатися до Бога й досягти Божої любові».
«Ми повинні допомагати одне одному будувати мости, через діалог, через зустрічі, і ми всі повинні бути єдиним народом, який завжди живе в мирі».
Хто такий Роберт Френсіс Превост
Новообраний Папа Римський – перший в історії виходець зі США на Святому Престолі. Він народився 14 вересня 1955 року в Чикаго (штат Іллінойс, США) у багатокультурній родині з італійським, французьким та іспанським корінням.
Папа має громадянство США та Перу. Він є членом ордену августинців і понад 15 років служив місіонером у Перу, де був єпископом Чиклайо.
У 2001 році Превост був обраний генеральним пріором ордену августинців, очолюючи його до 2013 року.
Під час цього періоду він відвідав майже 50 країн, де присутній орден, демонструючи свою відданість глобальній місії Церкви.
У 2023 році був призначений префектом Дикастерії у справах єпископів у Ватикані, де відповідав за призначення єпископів у світі.
У 2024 році він був залучений до дипломатичних зусиль Ватикану, спрямованих на встановлення справедливого й тривалого миру в Україні.
Як відреагував світ на обрання Папи
Обрання нового понтифіка відбулось досить швидко, зазначають аналітики Reuters, хоча й додають, що жодного Папу Римського не обирали в перший день конклаву. І вперше Конклав обрав Папу, видається, не за заслуги, а за походженням, вважають вони.
Тобто обрання Папою американця за походженням – політичний хід Ватикану та відкритий жест у бік американського президента Дональда Трампа.
Жест уже прийнято – Трамп привітав нового понтифіка, причому привітав саме як американця.
«Це така честь усвідомлювати, що він є першим американським Папою. Яке хвилювання і яка велика честь для нашої країни. Я з нетерпінням чекаю зустрічі з Папою Левом XIV. Це буде дуже значущий момент», – написав Трамп у мережі.
Також привітав Папу Римського Лева XIV з обранням на престол святого Петра й початком понтифікату український лідер Володимир Зеленський.
«Україна високо цінує послідовну позицію Святого Престолу щодо дотримання міжнародного права, засудження військової агресії РФ проти України та захисту прав невинних цивільних громадян. У цей вирішальний для нашої країни момент сподіваємося на подальшу моральну й духовну підтримку з боку Ватикану зусиль України, спрямованих на відновлення справедливості й досягнення тривалого миру. Ad multos annos!» – зазначив президент України.
Зеленський побажав Його Святості Леву XIV мудрості, натхнення, духовних і фізичних сил у виконанні його високої місії.