Київський обласний центр крові запрошує броварчан долучитися до донорства крові та взяти участь в акції «Здай кров – врятуй життя». Донорів чекатимуть 8 вересня у відділенні трансфузіології Броварської лікарні. Хто може стати донором та як підготуватися до такого важливого кроку – розповідає «Громадський ревізор»
Хто може стати донором?
Щороку до спільноти донорів долучаються сотні тисяч людей з усього світу. Донорська кров допомагає врятувати мільйони життів, і особливо — у критичних випадках. Через це кожен медичний заклад має зберігати певні запаси плазми для того, щоб мати можливість допомогти складним пацієнтам. Разом з тим, донорська кров зберігається не надто довго – до 21 доби у звичайних умовах, тож потреба у ній є постійною.
Для того, щоб стати донором, недостатньо лише бажання. До такої людини є чимало медичних вимог. Зокрема, донор не повинен мати наступні захворювання:
- — ВІЛ та СНІД,
- — Інфекційні хвороби,
- — Захворювання серцево-судинної, дихальної, травної, нервової систем,
- — Онкологічні хвороби,
- — Захворювання шкіри тощо.
До того ж, заборонено ставати донорами тим, кому виконували хірургічне втручання менш ніж за рік до запланованої здачі крові. Не допускаються до донорства вагітні жінки. Також не підходять ті, хто за останні 5 років мав травми голови. Не прийматимуть і тих, хто менш ніж за 10 днів до цього видаляв зуб чи робив щеплення, наприклад, від грипу. Загалом список протипоказань є доволі великим. Ознайомитися з ним завжди можна на офіційному сайті МОЗ України.
Як підготуватися до донорства?
Якщо за медичними показниками у вас все добре, ви можете стати донором лише після проходження нескладної підготовки. По-перше, за дві доби до здачі крові заборонено вживати алкогольні напої. Від паління варто відмовитися за дві години до процедури.
Напередодні та в день здачі крові обмежте споживання жирної, смаженої та молочної їжі. Зранку ж рекомендовано вживати виключно легкі харчі: кашу на воді, дієтичне печиво та солодкий чай.
Також МОЗ радить утриматися від процедури тим, хто відчуває нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість). За три дні до донорства заборонено приймати знеболювальні препарати та аспірин, адже ці ліки погіршують зсідання крові.
Підкреслимо, що між здачею крові треба дотримуватися визначеного інтервалу: мінімально 60 діб від попередньої процедури. Чоловікам радять здавати кров не частіше 5 разів на рік, а жінкам – до 4-х.
Що робити після здачі крові?
Після здачі крові багато хто відчуває запаморочення та слабкість, тому лікарі радять відпочити як мінімум 10 хвилин. Для швидшого відновлення можна випити солодкий чай. Протягом наступних 12 годин варто уникати серйозних фізичних навантажень. Також намагайтеся не навантажувати руку, з якої брали кров.
Протягом двох діб ретельно слідкуйте за своїм харчуванням. Воно повинно бути регулярним та частим. Обов’язково вживайте велику кількість рідини – це допоможе швидше відновитися після процедури.
Якщо ви вирішили долучитися до донорства – 8 вересня з 9:00 до 12:00 на вас чекатимуть у відділенні трансфузіології Броварської багатопрофільної клінічної лікарні (другий поверх адміністративного корпусу). Ті, хто виявлять бажання стати донором за оплату, отримають 76,80 грн. за дозу крові (480 мл) та компенсацію за харчування у сумі 64,20 грн. З собою обов’язково потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код.