Страховий стаж — це один із найбільш основних чинників, що впливають на призначення громадянину пенсійної виплати. Від нього залежить її майбутній розмір. Ще з 2004 року він розраховується за даними Реєстру застрахованих фізосіб. Але, до цієї дати, основним документом, яким розраховують страховий стаж, є трудова книжка. І дуже часто люди стикаються з проблемою, коли ті чи інші дані неправильно внесені. У такому разі співробітники ПФУ вимагають додатково надати документи, щоб уточнити інформацію.
Портал «Кадровик-01» розповів, у яких випадках це може трапитися, а також назвав документи, які знадобляться.
Так, співробітники ПФ можуть вимагати підтвердження трудового стажу, якщо:
- Неправильно вказані дані на титульній сторінці трудової книжки. Це може бути неправильно вказане ім’я, по-батькові, прізвище або дата народження. Або ці дані можуть не відповідати паспортним. У такому разі вам необхідно буде довести, що дана трудова книжка належить вам. Наприклад, якщо ви змінили прізвище. В інших випадках достатньо надати довідку хоча б з одного місця роботи.
- Відомості записані у трудову книжку не за встановленим порядком. Наприклад, у графі «підстави внесення запису» не зазначено дату та номер наказу, або ж дати прийняття на роботу та звільнення містять виправлення, які не підтверджені належним чином. За таких обставин слід надати додатковий документ (архівну довідку, виписки з наказів та інше), що підтверджує факт роботи на цьому підприємстві.
- Дати записані римськими цифрами. Це також може бути приводом для того, щоб провести додаткову перевірку, оскільки такі записи повинні бути датовані лише при використанні арабських цифр. У такому разі ви повинні звернутися на підприємство, щоб отримати копію наказу, згідно з яким ви були призначені на посаду або звільнені. Якщо наказ не зберігся, підтвердженням факту роботи на підприємстві можуть бути копії відомостей про нарахування заробітної плати.
- Між датою звільнення та датою наказу про звільнення дуже великий проміжок часу. Таке може статися, якщо людина працювала у спеціальних умовах. Наприклад, у районах Крайньої Півночі. Людина могла взяти відпустку, а потім – звільнитися. Але зазвичай це стає зрозумілим, коли співробітники Фонду отримають виписку з наказу.
- У записі про звільнення відсутня печатка, або вона не чітка. Уточнюючі довідки з місця роботи можуть знадобитися в тому випадку, якщо печатка на записі про прийом на роботу не співпадає з печаткою на записі про звільнення та у трудовій книжці відсутній запис про реорганізацію підприємства, яка пояснює такі розбіжності.
- Запис у трудовій книжці виправлено за допомогою маркера або заклеєно. Такі виправлення у трудовій книжці законом не передбачаються.
Для підтвердження страхового стажу особа може надати
- довідку з підприємства або його правонаступника, а у разі їх відсутності – архівних установ. При цьому така довідка обов’язково повинна містити посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана;
- виписки із наказів;
- особисті рахунки та відомості про видачу заробітної плати;
- трудові договори та угоди з відміткою про їх виконання;
- наявні відомості у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- інші документи, що містять інформацію про періоди роботи.