Кредит замість гранту і багато обмежень: деталі довгоочікуваного законопроєкту щодо допомоги Україні, який оприлюднили у Конгресі

У середу, 17 квітня, Палата представників США оприлюднила текст додаткових законопроєктів про військову допомогу партнерам. У документі про Україну, зокрема, йдеться, що у найкоротший термін після набрання чинності закону президент США має надати Україні ракети ATACMS.

Текст документа оприлюднено на офіційному порталі Палати представників США. Фінансову допомогу прописано до вересня 2025 року.

Так, документ передбачає надання нашій державі 60,84 мільярда доларів.

На що підуть передбачені кошти

Законопроєкт передбачає виділення майже 28 мільярдів доларів на всі операції, пов’язані з військовою допомогою США Україні.

З них майже 13,8 мільярда доларів до 30 вересня 2025 року скеровуються на програму Ukraine Security Assistance Initiative, за якою Пентагон підписує контракти з американськими оборонними компаніями для надання Києву нового озброєння та обладнання.

Ще трохи більш як 13,4 мільярда доларів можуть скеровуватись на заміну й ремонт переданого Україні озброєння, а також для фінансування навчання українців.

Додатково за програмою Foreign Military Financing, яка передбачає виділення грантів на купівлю зброї у виробників, проєкт Джонсона закладає 1,6 мільярда доларів.

Крім того, 23 мільярди мають піти на поповнення арсеналів США.

Також передбачається, що 11,3 мільярда підуть на поточні військові операції США у регіоні та 13,8 мільярда – на закупівлю нових систем озброєнь.

Україна може отримати ATACMS, але є одне «але»

Окреме положення законопроєкту передбачає, що адміністрація Джо Байдена має «якнайшвидше» передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Однак, щодо надання Україні ракетних комплексів великої дальності у документі все ж заклали одне «але».

Згідно з законопроєктом, президент США може відкласти це рішення, якщо воно «буде шкодити інтересам національної безпеки США».

Тобто по суті нічого не змінюється, адже Байден і раніше міг передати Україні далекобійні версії ATACMS, але утримувався від цього, побоюючись прямого конфлікту з Росією.

Щоправда, у цьому випадку документ зобов’язує президента пояснити свої побоювання у письмовій формі та повідомити Конгрес. Однак форму такого повідомлення не обумовлено, а отже воно може бути просто відпискою.

Економічна допомога Україні

Законопроєкт передбачає виділення 7,85 мільярда доларів Україні на економічний розвиток. Ці гроші надаються у вигляді кредитів до 30 вересня 2025 року.

Серед іншого, умови витрат цих коштів передбачають заборону виплат пенсій.

Водночас документом закладено можливість списання цього боргу.

Так, після листопада 2025 року президент США зможе списати 50% заборгованості за цими кредитами, а з 1 січня 2026 року – 100% заборгованості за умови, якщо це рішення підтримає Конгрес.

Жорсткі вимоги до Білого дому щодо звітності

Законопроєкт Джонсона містить низку вимог до адміністрації Байдена стосовно звітності.

Протягом 30 днів після ухвалення документа адміністрація має надати Конгресу звіт про всю зброю та пов’язане фінансування, яку США надали Україні з 24 лютого 2022 року.

Протягом 45 днів Конгрес США має отримати від адміністрації Байдена «Стратегію підтримки України«, яка повинна бути багаторічною та містити перелік «конкретних цілей», яких Білий дім прагне досягти.

А протягом 60 днів Адміністрація президента США має надати звіт про те, як здійснювався контроль за обліком зброї.

Крім того, президент США має домовитись з Україною про повернення наданої фінансової допомоги.

Як повідомляв OBOZ.UA, спікер Палати представників Джонсон обіцяв 20 квітня винести на голосування Конгресу США допомогу Україні. Палата представників голосуватиме окремо за допомогу Україні та Ізраїлю

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *