Тривожна тенденція: штучний інтелект замінить 40% робочих місць у світі – МВФ

Штучний інтелект (ШІ) у перспективі може замістити близько 40% робочих місць у світі. При цьому ШІ, ймовірно, вплине на 60% робочих місць у розвинених економіках і на 26% – у державах з низьким рівнем доходу, що також вплине на нерівність між країнами.

Таких висновків дійшли аналітики Міжнародного валютного фонду (МВФ), заявивши, що це «тривожна тенденція». «Ера штучного інтелекту вже на порозі», – йдеться в огляді. Загалом фахівці приходять до висновку, що ШІ суттєво вплине на світову економіку, а тому уряди повинні переконатися, що технологія не буде використана на шкоду.

Як зазначила глава МФВ Кристаліна Георгієва, багато країн не мають інфраструктури чи кваліфікованої робочої сили, щоб скористатися перевагами ШІ. Тому технологія може збільшити нерівність між державами.

Водночас у розвинених країнах ШІ не лише відбиратиме робочі місця у людей, а й приноситиме користь. Аналітики МВФ вважають, що інтеграція штучного інтелекту в роботу буде позитивною у 50% випадків. В інших ситуаціях ІІ виконуватиме завдання замість людей, знизивши попит на робочу силу.

«У багатьох випадках штучний інтелект, швидше за все, доповнить людську роботу… Історично склалося так, що автоматизація та інформаційні технології впливають на рутинні завдання. Але одна з відмінностей ШІ, полягає в його здатності впливати на висококваліфіковані робочі місця. В результаті, країни з розвиненою економікою стикаються з великими ризиками, пов’язаними зі штучним інтелектом, але також і з великою кількістю можливостей для його використання – порівняно з країнами з ринком, що формується, і країнами, що розвиваються», – зазначають у МВФ.

Крім того, аналітики вбачають ще один ризик у посиленні соціальної нерівності всередині самих країн. «Ми можемо побачити поляризацію рівнів доходів у працівників, які зможуть використати ШІ для зростання своєї продуктивності та зарплати, з тими, хто не може цього зробити», – зазначають фахівці.

«У більшості сценаріїв ШІ, швидше за все, посилить загальну нерівність, що викликає занепокоєння. Це тенденція, на яку політики мають активно реагувати, щоб відгородити технологію від подальшого нагнітання соціальної напруженості. Украй важливо, щоб країни взялися за створення комплексних систем соціального захисту та програм перепідготовки кадрів для вразливих працівників», – рекомендують у МВФ.

У фонді вже створили спеціальний індекс, який допомагає оцінити готовність різних держав до активного впровадження ШІ на ринку праці. Використовуючи індекс, співробітники МВФ оцінили 125 країн.

«Багатіші країни, зокрема розвинені та деякі країни з ринком, що формується, як правило, краще підготовлені до впровадження ШІ, ніж країни з низьким рівнем доходу, хоча між ними спостерігаються значні відмінності. Сінгапур, США та Данія показали найвищі бали», – заявили в МВФ.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *