Фінансові розслідування — 2024: що чекає на бізнес в цьому році

На привеликий жаль, бойові дії в нашій країні продовжуються, а це означає економічне зростання якщо і буде, то його темпи будуть залежать напряму від успіху ЗСУ на фронті та ряду політичних факторів, в тому числі волі союзників, а це напрямую вплине та вже впливає на настрої менеджменту та партнерів в українського бізнесу.

С початку 2024 року, моя компанія отримала значну кількість звернень щодо проведення незалежної процедури — форензик (форензик — це всебічна перевірка господарської діяльності компанії з метою пошуку шахрайських схем), та загалом проведення фінансових розслідувань в компанях різних за своїм профілем.

Які ж найчастіші запити я отримую від бізнесу в 2024 році?

1. Я СЕО компанії, мої підлеглі скористалися багом (недосконалість) в програмі по розрахунку бонусів, та вивели за межі компані протягом 2023 року десятки мільйонів гривень. Задача зафіксувати данні недобросовісні дії за допомогою проведення форензик розслідування та випустити звіт що буде використаний як один із елементів доказової бази в рамках ініційованої кримінальної справи за статьями 191 та 190 кримінального кодексу України.

 


2. Я власник бізнесу із списку українського Форбс, хочу провести всесторонню діагностику департаменту закупівель на предмет слабких ланок у організації процесу закупівель та системи внутрішніх контролів, проаналізувати чи немає конфлікту інтересів мого менеджменту та постачальників, перевірити потенційні натяки на факти корупційних дій та/або незаконного відчудження ліквідності компанії через схемі — кік-беків.

 

3. Я новопризначений голова Ассоціації, хочу ідентифікувати ризики в господарській діяльності асоціації шляхом аналізу діяльності попередника за останні 7 років.

4. Я інвестор, хочу перевірити керуючого партнера інвестиційного крипто — фонду на предмет прозорості його діяльності за останні 3 роки. Також, хочу налаштувати систему обліку для більш чіткого аналізу рентабельності та (англ. ROI — return of investments — поверененя інвестицій) мого Фонду.

 


5. Я — інвестор у проект в фарм галузі, хочу визначити інвестиційну привабливість об’єкту інвестицій. На мою думку проект не такий привабливий, як каже його власник.

6. Ми благодійний Фонд, хочемо перевірити свою господарську діяльність з моменту початку повномаштабної віни на предмет прозорості витрат донорських грошей.

7. Я новий СЕО компанії, від власників компанії є задача перевірити їхнього партнера в бізнесі та діяльність попереднього топ-менеджменту.

Яка тенденція всіх цих запитів та на що варто звернути увагу в рамках всіх цих звернень Вам як власникам бізнесу чи Топ-менеджерам?

Спочатку про тенденції.

Під час війни, свідомість багатьох людей змінилась та посунулась в бік активації інстинкту самозбереження та збереження своєї сім‘ї.

Данний інстинкт є одним із найсильніших у людини. Це означає, що в критичний момент людина може поводити себе нелогічно, забуваючи про свою репутацію та партнерські відносини.

На що варто звернути увагу в компанії, що знаходиться в зоні ризику ?

Тут вступає в дію дерево шахрайства, згідно якого в господарській діяльності компанії існує 3 основних ризики:

⁃ незаконне відчдуження активів;
⁃ незаконное викривлення фінансової звітності;
⁃ корупційні ризики.

Що потрібно робити щоб мінімізувати фрод фактор в компанії?

1. Дисципліна ведення бухгалтерського обліку: відображення всіх господарських операцій в обліку, наявність первинної документації- простими словами кажучи прозорість та повнота бух. обліку;

2. Чітка регламентація бізнес процесів компанії, відображення в наявній системі — комплаєнс, адже існує правило: все що не заборонено, все дозволено;

3. Наявність в компанії фін. Контролера, який буде аналізувати господарські операції на предмет їх цільового призначеня та відповідності діяльності компанії;

4. Наявність незалежного фінансового аудитора, який вибіркого перевірятиме транзакці компанії

5. Фізичний контроль в компанії: наприклад, наявність камер відео спостереження;

6. Наявність в компані системі — (англ. WBS- whistle blowing system- гарячої лінії), яка допомагає ідентифікувати ризикові дії менеджерів компані на ранній стадії;

7. Наявність начальника СБ- служби безпеки, який дослідить підозрілі дії збоку третіх осіб;

8. Навяніись служби внутрішнього аудиту- підрозділ що перманентно здійснює моніторинг господарьскої діяльності компанії.

9. Проведення зовнішньої процедури Форензик хоча б раз на рік- виявлення підозрілих схем.

10. Ротація менеджерів та постачальників компанії.

Вище описаний алгоритм дій допоможе здійснити так званий — ( англ. Helicopter view — вид зверху компанії), за допомогою незаангажованих спеціалістів з бездоганною репутацією.

З чим інколи доводиться стикатись під час проведення процедури форензик?

Деякі із проектів Форензик є досить важкими для виконання, так як протягом проекту відбувається його саботаж збоку контактних осіб, щоб надають інформацію збоку Замовника.

Як розпізнати саботаж проекту форензик ?

1. Досить довге визначення відповідальної особи, що надає інформацію;

2. Ненадання данних для аналізу в повному об‘ємі, мотивуючи їх відсутністю;

3. Довге надання документів для аналізу згідно запиту;

4. Навмисне знищення джерел інформації для аналізу в рамках проекту форензик;

5. Дискредитація перед Замовником провайдера послуг форензик за допомогою наклепу;

6. Надання неправдивої інформації що вводить в оману замовника, тощо.

Найбільш ефективний проект форензик — це зненадський проект форензик, проект що проводиться без залучення контактних осіб в частині надання інформації від Замовника.

Форензик — це блюдо, що подається холодним, варто пам’ятати про це.

Також, інколи доводиться стикатись із погрозами від підозрюваних, які помилково думають що форензистів можливо залякати чи підкупити.

Сподіваюсь, описаний вище інструментарій, допоможе Вам зробити свою компанію більш ефективною в такий непростий для всіх нас час.

Перемога кожного підприємця на економічному фронті додає шанси у війни з ворогом.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *