До місцевих виборів 2020 року залишається трохи більше двох тижнів. Водночас зростає і кількість порушень, зокрема випадків підкупу громадян.
Ця проблема залишається дуже гострою в Україні і її порушують чи не на кожних виборах.
Завдяки ухваленню нового виборчого кодексу є надія, що фіксуватимуть більше порушень, а реакція правоохоронців стане більш жорсткою.
Та й людям варто задуматися про те, чи продавати свій голос, адже відповідальність, насамперед, нестимуть саме вони.
Що можна вважати підкупом
Згідно із законом кримінальна відповідальність передбачена за надання неправомірної вигоди виборцю за дії, які вчинятимуться на користь одного з кандидатів.
Неправомірною вигодою можуть бути не лише гроші, а й майно, пільги, послуги тощо, вартість яких перевищує 3% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто нині підкупом можна вважати будь-який “подарунок” ціною від 65 грн, за який зобов’язують, наприклад, проголосувати за кандидата.
Зазвичай підкупом на виборах вважають:
- голосування за заздалегідь погодженого кандидата;
- передачу виборчого бюлетеня іншій людині;
- голосування на виборчій дільниці більше одного разу;
- заздалегідь погоджена відмова від голосування за кандидата/партію.
Раніше ж підкупом вважалася лише грошова винагорода, за вказані дії. Голова правління ВГО Громадянська мережа ОПОРА Ольга Айвазовська розповіла Фактам ICTV, що нині цю проблему виправили.
– Зараз саме визначення передбачає, що підкупом є не лише товари, послуги, цінні папери, подарункові сертифікати, а й продукти харчування, тютюнові, алкогольні вироби. Не обов’язково здійснювати заклик голосувати чи не голосувати за кандидата/партію. Достатньо згадування його імені, назви політичної партії, логотипу чи зображення, – каже Айвазовська.
А “купувати” голоси певні політсили і кандидати звикли задешево. І навряд чи на місцевих виборах 2020 року щось зміниться.
Ціна голосу
Нині за голос виборця пропонують близько 200-300 гривень, що насправді є смішними грошима за п’ять років у владі. Фактично голос людини купують за копійки, яких не вистачить навіть на те, щоб закупити продуктів на місяць.
Інколи кандидати йдуть на додаткові “жертви”, щоб здобути голоси виборців. Наприклад, на місцевих виборах у 2015 році в нашому під’їзді пропонували проголосувати за одного з кандидатів, щоб отримати невелику неправомірну грошову вигоду та замінити поштові скриньки.
Більш прибутковим підкупом може бути також створення кандидата-двійника, який зареєструється для того, щоб відводити голоси від справжнього висуванця.
– Двійників можна вважати підкупом, якщо буде встановлено отримання вигоди. В понятті підкуп щодо виборця, кандидата, члена комісії, спостерігача важливим нюансом є вигода, – каже Айвазовська.
СБУ вже затримала депутата обласної ради в Кіровоградській області, який заплатив людині 10 тис. грн за реєстрацію кандидатом-двійником на місцевих виборах у певній громаді. В цьому випадку він мав мотив: отримати вигоду через введення виборців в оману.