Операція в Бєлгородській області стала ударом для росіян: у ISW пояснили, що відбулося. Карта

Підрозділи російського добровольчого корпусу (РДК) і легіону «Свобода Росії» (ЛСР) 22 травня здійснили рейд у Бєлгородську область, який подекуди супроводжувався «бавовною» і став справжнім потрясінням для всієї РФ. Він викликав низку відповідей місцевих і федеральних чиновників країни-агресора, які традиційно намагалися звинувати в усьому Україну.

Росіяни відреагували на подію таким же ступенем паніки, фракційності та неузгодженості, який вони зазвичай демонструють, коли відчувають значні інформаційні потрясіння. Про це в своєму зведенні повідомляє Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW), наголошуючи: українські офіційні особи вказали про обізнаність щодо «спецоперації», але заперечили будь-яку пряму причетність до неї ЗСУ.

Аналітики коротко описали хронологію того, що минулої доби відбулося в РФ. Так, вранці 22 травня російські джерела почали повідомляти, що як загін РДК і ЛСР у складі двох танків, БТРа й ще дев’яти одиниць бронетехніки перетнув міжнародний кордон і захопив селище Козинка в Грайворонському районі Бєлгородської області за 600 метрів від кордону з Сумською областю України. Декілька російських джерел стверджували, що потім угруповання захопило Глотове й Гору-Поділ (3 км і 5 км від кордону відповідно), хоча блогери-пропагандисти заперечували заяви про те, що загін повністю захопив ці населені пункти, натомість вказували, що сили РДК дісталися лише до Глотівського будинку культури.

Операція в Бєлгородській області стала ударом для росіян: у ISW пояснили, що відбулося. Карта

В ISW зазначили, що ще не знайшли геолокаційного підтвердження того, що РДК чи ЛСР досягли вказаних сіл. Там підкреслили, що кадри, опубліковані 22 травня, підтверджують лише, що РДК завдав удару по прикордонній заставі біля Козинки перед перетином кордону принаймні одним танком.

Згодом блогери з РФ заявили, мовляв, російські війська повернули контроль над усіма трьома населеними пунктами. Деякі пропагандистські джерела також повідомили, що ЗС РФ відбили «проукраїнські диверсійні групи» поблизу Дроновки (десь за 22 км на північний захід від Козинки).

Водночас РДК публікував кадри, які вказували, нібито його бійці опинилися вже за межами двох населених пунктів поблизу прикордонної зони в Брянській області РФ. Але характер цього вторгнення, кажуть в ISW незрозумілий, аналітики не помітили додаткових доказів або дискурсу навколо цих дій загону в Брянській області 22 травня.

Та в будь-якому випадку фахівці погоджуються, що цей рейд викликав паніку серед населення Росії, а ще низку відповідей місцевих і федеральних російських чиновників. Зокрема, губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков 22 травня оголосив про початок режиму антитерористичної операції з метою «гарантування безпеки громадян».

Операція в Бєлгородській області стала ударом для росіян: у ISW пояснили, що відбулося. Карта

Тоді деякі користувачі соціальних мереж публікували кадри, що демонстрували офіційну евакуацію з Грайворонського району, але на цьому тлі місцеве МНС стверджувало, мовляв, ніколи не оголошувало про евакуацію й люди, припустили там, залишають населені пункти «за власним бажанням».

Речник глави РФ Дмитро Пєсков заявив, що міноборони, ФСБ і прикордонна служба доповіли російському диктатору Володимиру Путіну про «спробу українських диверсантів прорватися в Бєлгородську область». Кремлівський спікер очікувано звинуватив Україну в інсценуванні інциденту, щоб відволікти увагу від ситуації в Бахмуті на Донеччині.

Один російський блогер стверджував, що російське військове керівництво вирішило перекинути 74-у мотострілецьку бригаду РФ у район кордону Бєлгородської області для протидії нападу.

Водночас і російський інформаційний простір відреагував таким же ступенем паніки, фракційності та неузгодженості, який він зазвичай демонструє, коли відчуває значні інформаційні потрясіння. За даними ISW, деякі блогери зациклилися на тому, що РДК і ЛСР складаються здебільшого з росіян, і назвали їх зрадниками Росії, безпідставно звинувативши у роботі з ГУР МО України.

Кілька з них також припустили, нібито атака була цілеспрямованою інформаційною операцією, яка мала на меті відвернути увагу від нещодавнього «захоплення Бахмута Росією» та посіяти паніку в російському інформаційному просторі напередодні можливого українського контрнаступу.

Операція в Бєлгородській області стала ударом для росіян: у ISW пояснили, що відбулося. Карта

Російський терорист Ігор Гіркін (Стрєлков) заявив, мовляв, він же «давно попереджав, що такі транскордонні рейди можуть бути частиною ширшої української контрнаступальної стратегії».

А ось засновник ПВК «Вагнер» Євгеній Пригожин скористався інцидентом, щоб звинуватити російський уряд та його бюрократичну бездіяльність у сприянні атаці. Також він розкритикував міноборони РФ за неспроможність зміцнити російські кордони та захистити власну країну.

«Перша помічена лінія російських оборонних укріплень пролягає, зокрема, за 2 км від Гори-Подолу, і припущення, що силам РДК вдалося пробити оборонну лінію, підкреслює слабкість таких укріплень, принаймні, коли вони не повністю укомплектовані добре підготовленими та оснащеними солдатами… Якщо більшість блогерів відповіли на ситуацію відносно різним занепокоєнням, тривогою та гнівом, інформаційний простір не згуртувався навколо однієї цілісної відповіді. І це насамперед свідчить про те, що атака застала російських коментаторів зненацька», – підсумували в ISW.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *